12 Mar
12Mar

Jen málokdo z expertů na realitní trh si nyní troufne odhadnout další vývoj v roce 2021. O ceně nemovitostí podle nich rozhodne hlavně délka lockdownu i ekonomická situace. Prostor je pro zlevňování i pro zdražování.  

Jestli rok 2021 do realitního trhu něco vnesl, tak je to nejistota. Tak to alespoň vidí šéf portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer. I proto je podle něho nyní těžké další vývoj predikovat. „I přes veškerou snahu je náročné odhadnout, jak se budou jednotlivé trendy rozvíjet. Probíhající pandemie totiž vytváří velké množství neznámých, a to dlouhodobého i krátkodobého charakteru,“ říká.

Letošek na trhu s nemovitostmi bude pravděpodobně nejvíce ovlivněný aktuální ekonomickou kondicí českých domácností. Ta se může zhoršovat spolu s tím, v jakých scénářích bude probíhat trvající pandemie. „Pokud lockdown skončí do léta, realitní trh by mohl navázat na předcovidový vývoj, jenž byl definován promísením lokální i globální poptávky. Pokud nikoli, pravděpodobně se můžeme dočkat dalšího zpomalení a částečné stagnace,“ dodává Hendrik Meyer.

Zdražování realit může být realitou

Podle Jana Martiny, oblastního manažera pro Prahu společnosti M&M Reality, povedou aktuální podmínky na tuzemském trhu k dalšímu zdražování nemovitostí. Největší nárůst je možné očekávat v nejžádanějších lokalitách velkých měst. „Poptávka je posilována nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů, vnímáním nemovitosti jakožto bezpečné formy investice, zrušením daně z nabytí nemovitosti a tak dále. Žádané byty a domy získávají na hodnotě de facto každým dnem,“ konstatuje Jan Martina.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl opakovat scénář hospodářské krize, kdy ceny na realitním trhu padaly až o třetinu. Cenový růst se ale může na nějakou dobu zastavit nebo zpomalit. „Ne vždy to však bude znamenat, že se bude prodávat výrazně levněji. Spolu s tím totiž mohou nejzajímavější nemovitosti zmizet z nabídky. Majitelé, pokud je nebude nic tlačit, raději upřednostní pronájem před prodejem a do nabídky dům a byt vrátí teprve ve chvíli, kdy jej prodají za výhodnější cenu. Což může být klidně příští rok,“ myslí si Hendrik Meyer.

Na realitním trhu tak jsou možné oba dva scénáře: jak zdražování, tak i zlevňování nemovitostí. To, že může i v době krize narůst cena bytů, ilustruje jeden příklad za všechny. „Prodejní ceny v Plzni stále rostou,“ říká Pavlína Lavičková z plzeňské pobočky M&M Reality a dodává: „Byt 1+1 v původním stavu, který by v únoru 2020 stál 1,9 milionu, je aktuálně prodejný za 2,2 milionu. U bytů 2+1 po rekonstrukci ceny stouply na 3 až 3,5 milionu korun a u 4+1 po rekonstrukci se aktuálně běžně pohybují nad 4 miliony. Během loňského roku ceny v Plzni vzrostly zhruba o 10 procent.“

Celý článek:
https://www.hypoindex.cz/clanky/realitni-trh-ovlada-nejistota-existuji-dva-scenare-zdrazovani-i-zlevnovani/

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.